Kodėl žurnaliniai staliukai dar vadinami kavos staliukais?
Kodėl žurnaliniai staliukai dar vadinami kavos staliukais?

Šiuolaikiniuose interjeruose žurnaliniai staliukai tapo vienu pagrindinių svetainės baldų. Tai ne tik funkcionalus baldas, tačiau taip pat ir labai stilinga namų puošmena. Jie itin patogūs, kai reikia pasidėti mėgstamus gėrimus, maistą, prietaisų valdymo pultelius, knygas ar kitus daiktus. Galite rinktis pagamintus iš medžio, stiklo, metalo ir įvairių stilių – pasirinkimo galimybės neribotos. Kartais žurnaliniai staliukai dar vadinami kavos staliukais, ar kada nors susimąstėte kodėl?

Viskas prasidėjo nuo arbatos

Anksčiau kavos staliukas buvo vadinamas arbatos staliuku ir pradėtas naudoti kaip baldas Europoje tik nuo septynioliktojo amžiaus. Aukšti, apvalūs staliukai buvo sukurti taip, kad prie jų galima būtų sėdėti ar stovėti. Aštuonioliktajame amžiuje žurnaliniai staliukai virto vežimėliais – stačiakampio formos stalais su ratukais, ant kurių buvo patiekiama arbata. Taigi, kaip arbatiniai staliukai virto kavos staliukais? Viskas prasidėjo su kavos atkeliavimu į Europą. Šis gėrimas greitai išpopuliarėjo, pirmiausia – Vienoje. Austrijos sostinėje buvo atidarytos pirmosios kavinės, prekiaujančios madingu gėrimu.

Septynioliktajame amžiuje kavinės pradėjo rastis ir Didžiojoje Britanijoje. Kavinės tapo šviesuolių ir aukštesnės klasės žmonių susibūrimo vieta. Tačiau ilgainiui lankytojai ėmė skųstis, kad nėra galimybių pasidėti kavos puodelio šalia laikraščių ir žurnalų, todėl kavinių savininkai specialiai tam pastatė stalus. Diskusijos apie filosofiją, politiką ir kitas svarbias temas dažnai vykdavo prie šiuolaikinių kavos staliukų pirmtakų. Staliukai buvo aukšti, maždaug 68 cm, puošiami įvairiomis dekoracijomis, pavyzdžiui, auksuotais vynmedžių apvadais. Vėliau kavos staliukai pamažu apsigyveno ir kitų socialinių sluoksnių žmonių namuose, kavos gėrimas tapo įprasta kasdienybės dalis. Kavos (žurnaliniai) staliukai tapo puošnesni ir funkcionalesni.

Kodėl žurnaliniai staliukai laikui bėgant tapo žemesni?

Manoma, kad žurnaliniai staliukai pažemėjo dėl Osmanų imperijos ir Japonijos įtakos, būtent šiose šalyse arbata geriama sėdint prie žemų staliukų. Europiečiai nuo jų nusižiūrėjo dizainą ir funkcionalumą. Įdomus faktas, kad dvidešimtojo amžiaus pradžioje žurnaliniai staliukai buvo siauri, ir tik po Pirmojo pasaulinio karo pradėti projektuoti kur kas platesni, kad būtų praktiškesni ir ant jų būtų galima pasidėti ir kitus daiktus. TV staliukai – taip kartais dar vadiname šiuo funkcionalius baldus – ir tai visiškai nestebina, nes televizoriaus atsiradimas padarė didelę įtaką jų dizainui. Manoma, kad po televizoriaus išradimo šeštajame dešimtmetyje žurnaliniai staliukai tapo dar žemesni, kad nebūtų trukdoma žiūrėti televizorių, jei ant staliuko būtų padėta kitų daiktų. Septintajame dešimtmetyje žurnaliniai staliukai pradėti gaminti ne tik iš medžio, bet ir iš kitų įvairių medžiagų, tokių kaip chromas, plienas, stiklas, akrilas, o jų dizainas keitėsi ir tapo kus kas įvairesnis.

Dizainui ribų nėra

Šiandien žurnaliniai staliukai yra įvairių stilių. Apvalūs, minimalistinio dizaino, futuristiniai – kūrybiškumui ribų nėra. Dvidešimtojo amžiaus dizaineris Isamu Noguchi yra žinomas dėl savo ikoniško skulptūriško kavos staliuko dizaino – medinės aptakios formos kojos ir stiklinis stalviršis – tai vis dar laikomas vienu geriausių dizaino pavyzdžių istorijoje. 1957 metais Eero Saarinen sukūrė staliuką, kuris turėjo tik vieną koją. Tai buvo labai novatoriška. Kaip teigia pats kūrėjas, jis norėjo išvaduoti baldą nuo „kojų miško“. Jo tulpės formą primenantis staliukas iki šiol yra vienas mėgstamiausių visų laikų dizaino sprendimų. Josefo „Alberso Bauhaus Nesting Side Table“ ko gero yra vienas geriausiai atpažįstamų žurnalinių staliukų pasaulyje. Šis staliukas susideda iš keturių skirtingų spalvų dalių, kurios susideda viena prie kitos mažėjimo tvarka. Dizaineris staliuką sukūrė 1926 metais savo draugui, o dabar tokį stilingą baldą galite įsigyti ir jūs.

Žurnaliniai staliukai gali tapti pagrindiniu svetainės dizaino elementu, išlaikant harmoniją tarp grožio ir funkcionalumo.

Domina staliukai, o gal prie jų derantys kiti svetainės baldai, minkšti kampai? „Amore For Home“ dizaineriai padės išsirinkti baldus, patars interjero dizaino klausimais – laukiame jūsų.

 01/05/2024 11:23:36     Naujienos    0 Comments

Susije straipsniai